Zabezpieczenie garażu wymaga zastosowania odpowiedniej bramy, która będzie trudna do sforsowania dla potencjalnych złodziei, dobrze wkomponuje się w budynek pod względem wyglądu, a także nie pozwoli na wychładzanie się wnętrza. Równie istotna okaże się łatwa obsługa i możliwość zastosowania automatyki. Wśród dostępnych typów bram rodzajem, który należy do sprawdzających się pod względem tych kryteriów najlepiej, są bramy segmentowe. W Krakowie ich sprzedażą i montażem zajmuje się firma Hanbud. Przekonajmy się, jak są zbudowane bramy segmentowe i sprawdźmy, w jaki sposób działają.
Jak jest zbudowana brama segmentowa?
Bramy segmentowe składają się z trzech grup elementów – skrzydła, stelażu oraz układu odpowiedzialnego za jego ruch. Jeśli chodzi o skrzydło, to jest ono zbudowane z kilku segmentów o kształcie prostokąta, zrobionych z wytrzymałej wyprofilowanej blachy, która z zewnątrz może być pomalowana lub mieć specjalną powłokę zabezpieczającą. W środku każdego pojedynczego segmentu znajduje się materiał termoizolacyjny. Na ich górnej i dolnej krawędzi znajdują się specjalne wypusty z zaokrąglonym zakończeniem oraz szczeliny, w które są one wprowadzane w taki sposób, że płaszczyzna skrzydła może się zaginać. Stelaż będący strukturą nośną jest złożony z lekkich profili, które są umieszczone wewnątrz garażu po obu stronach wjazdu, a także pod sufitem. Do stelażu są przytwierdzone prowadnice, po których porusza się skrzydło – w ich rowku przejeżdżają rolki zamocowane do poszczególnych segmentów podczas otwierania i zamykania bramy.
Jak działa brama segmentowa?
Otwieranie bramy segmentowej oznacza konieczność uniesienia skrzydła do góry, tak by kolejne segmenty mogły pokonać łukowate połączenie pionowej i poziomej części stelażu i znaleźć się pod sufitem. Dla wygody użytkownika czynność ta jest wykonywana automatycznie przez specjalny mechanizm składający się z ruchomego wózka oraz silnika elektrycznego, a także zębatki albo łańcucha, po którym może się on przemieszczać. Wózek jest połączony ze skrzydłem bramy specjalnymi cięgnami i pociąga ją albo popycha.