
Drzwi zewnętrzne to strażnik naszego spokoju i dobytku, główny element obrony przed intruzami. Wraz z innymi zabezpieczeniami mają za zadanie powstrzymać włamywaczy, muszą więc wykazywać się specyficzną konstrukcją, która utrudni do maksimum ich sforsowanie przez odpowiednio długi czas. Wyważenie, przewiercenie, wyłamanie – drzwi antywłamaniowe muszą oprzeć się takim działaniom prze maksimum pół godziny. Dlatego montuje się w nich szereg rozwiązań technicznych, pozwalających zatrzymać nieproszonych gości próbujących siłą zakłócić spokój naszego domowego miru. Jakie są to rozwiązania? Po pierwsze – zamki. Powinny być z atestem, odporne na przewiercenie, zabezpieczone przed wyłamaniem, zaś klucze – mieć bardzo wysoką liczbę kombinacji kodu, co utrudni ich podrabianie. Sposób ryglowania drzwi wiąże się także z kilkoma punktami zamknięcia. Przekręcenie klucza w zamku powinno wysuwać w trzech stronach rygle, które zablokują konstrukcję w ościeżnicy. Im więcej rygli – tym stabilniejsze zamknięcie. Utrzyma ono konstrukcję
w miejscu również w przypadku przecięcia zawiasów (trzech lub więcej, z technologią przeciwdziałającą wyważeniu czy wybiciu). Ale cóż po zamknięciu, jeśli można wyłamać lub wypchnąć całą konstrukcję? Przeciwdziała temu sposób osadzenia ościeżnicy w murze, odpowiednie kotwy uczynią bowiem cały system wysoce odpornym na takie ataki. Wreszcie specyficzna jest również budowa samego skrzydła drzwi, które ma chronić pracującą wewnątrz konstrukcję zamka i system rygli. Skrzydło drzwi antywłamaniowych zbudowane jest ze stalowej ramy i wzmocnione prętami w formie kratownicy. Niektóre modele wykorzystują nawet obracające się wewnątrz pręty, system ten dodatkowo utrudnia ich przecięcie. Całości dopełnia wypełnienie wnętrza piankami i obicie drzwi blachą o grubości około 2mm.
Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?
Wybierając drzwi wejściowe należy się zastanowić, jaką funkcję mają one spełniać, pomoże nam to dobrać odpowiednią do naszych potrzeb klasę i rodzaj systemów zabezpieczeń. Po pierwsze – patrzmy na certyfikaty, będą pomocne w doborze. Państwowa instytucja, która zweryfikowała produkt daje nam gwarancję bezpieczeństwa i jakości nabywanego wyrobu. Ogólnie drzwi pod względem odporności na włamanie klasyfikuje się w kategoriach A-B-C, gdzie klasa A to drzwi minimalnie zabezpieczone, zaś C – maksymalnie zabezpieczone przed włamaniem. Następne w kolejności są zamki – dla zamka głównego wyróżnia się 7 stopni zabezpieczenia przed wierceniem, gdzie 7. jest najlepiej zabezpieczonym. Do oceny stopnia ochrony zamków stosuje się również klasy zabezpieczenia przed włamaniem, podobnie jak w przypadku drzwi (A-B-C). Dobrze, by zamki takie miały atest jednego z instytutów współpracujących z Polskim Centrum Akredytacji. Zakres identyfikacji klucza mierzy się klasami 1 – 6; te najwyższe oferują ponad 4 miliardy (!) kombinacji. Opinia, że im więcej zamków w drzwiach, tym one lepiej chronią, jest opinią obiegową. Nowoczesne drzwi antywłamaniowe z powodzeniem wykorzystują zalety tylko jednego zamka, który wraz z innymi systemami bezpieczeństwa zapewni bezpieczeństwo naszemu domowi.