Napęd do bramy to rozwiązanie powszechne i niezwykle wygodne, bardzo chętnie wybierane przez właścicieli posesji, zwłaszcza korzystających na co dzień z samochodu. Choć może wydawać się jedynie niewielką zmianą na lepsze, znacznie poprawia komfort życia, oszczędzając czas oraz energię i czyniąc codzienność zwyczajnie przyjemniejszą. Aby jednak cieszyć się wygodną prostotą tego rozwiązania, trzeba wybrać odpowiedni napęd do bramy. Te można podzielić na cztery podstawowe rodzaje, dość znacząco różniące się budową i zasadami działania. Należą do nich:
- napędy śrubowe
- napędy z łamanym ramieniem
- napędy podziemne
- napędy do bram przesuwnych
W tym artykule przyjrzymy się każdemu z tych typów.
Napędy do bram skrzydłowych
W przypadku bram skrzydłowych najpopularniejsze są napędy śrubowe, które cechują się prostą konstrukcją, łatwym montażem i dużą wytrzymałością. Sprawdzają się doskonale przy niewielkich bramach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich przy znacznie większych egzemplarzach: niektóre modele pozwalają obsłużyć bramy o nawet 600 kilogramach wagi i 7 metrach długości skrzydła. Śrubowe napędy do bram nadają się doskonale w przypadku modeli o stosunkowo niewielkiej szerokości słupka – w innym przypadku ich montaż może wymagać dokonania pewnych modyfikacji.
Kolejny typ napędów, z łamanym ramieniem, można łatwo zastosować w przypadku bram o bardzo szerokich słupkach. Ich najważniejszą zaletą jest łatwy montaż. Wykorzystujące je bramy mogą mieć nawet ok. 3,5 metra długości skrzydła i ok. 350 kg wagi. Warto uwagi są również napędy podziemne, które również korzystają z łamanego ramienia, ale cały mechanizm pozostaje w ich przypadku schowany pod powierzchnią ziemi w specjalnej obudowie. Dzięki temu jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne.
Napędy do bram przesuwnych
Bramy przesuwne działają na zasadach znacznie różniących się od bram skrzydłowych, opierając się na innych mechanizmach. Wybierając dla niej napęd, należy uważać, aby jego moc była odpowiednia do obsługi danej bramy. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jej ciężar oraz częstotliwość używania. Od tego, jak często będzie się z niej korzystać, zależy, jak duży zapas mocy powinno się zostawić, by brama działała bez problemów. W większości domów eksploatacja nie jest szczególnie intensywna, ale już w miejscach takich, jak siedziby firm, warto zwrócić odpowiednią uwagę na ten aspekt.